2022. augusztus 14., vasárnap

Futam nyolc év után!

Szeretett városunk a motorcsónak sport hazai fővárosa volt évtizedeken keresztül.Elég csak arra gondolni,hogy Dunaújvárosban rendezték a motorcsónak Forma1-es Magyar Nagydíjat tíz éven keresztül 1991-től.De a többi kategória (forma2,forma3,forma4) is rendszeresen ellátogatott ide na és persze rengeteg alsóbb osztályú versenynek is otthont adott a helyi öböl erre a célra kitünően kialakitott versenypályája.Több világszínvonalú versenyt láttam élőben az évek folyamán.A helyi Vasmű amely a rendezvény fő szponzora is volt azonban egyre jobban kezdett haldokolni így a forma1-et elvitték a fővárosba,ahol aztán teljes volt a kudarc.A parlament előtti Duna szakasz ugyan szép,de nem forma1-es motorcsónak versenyre van kitalálva!Az utolsó verseny aztán 2014-ben volt (ezen a helyen olvashatsz róla).Akkor a Forma2 vendégeskedett nálunk és akkor még ott volt velem Gergő is.Nyolc év telt el és nem volt több verseny.Szponzor híján a város lehetőségei is behatároltak voltak.Azonban 2022 augusztusának második hétvégéjén újra versenyre készültek az öbölben!

Rajtrács

Természetesen forma1,2,3-ról még felesleges álmodoznunk,de talán egy nap majd újra...Most a GT15,a GT30 és a forma500-as futamokra került sor.Félő volt,hogy akkora élményt majd nem adnak mint a felsőbb kategóriák versenyei a múltban.Ám kellemesen csalódtunk.Zolikával úgy döntöttünk,hogy szombaton lemegyünk megnézni az előadást.Vasárnap is lesznek ugyan versenyek,de akkor meccs is lesz és az még fontosabb.Nagyon levolt apadva a Duna,talán a forma1-et el sem engedték volna rajtolni,de ezen alsóbb kategóriák viszont zöld utat kaptak.Az F500 szabadedzésére értünk le,meglepő volt,hogy milyen sokan vannak lenn!A Forma1-es időkben volt olyan,hogy 40 ezren is voltak!De a 25 ezres nézőszám mindig megvolt.Most közel 10 ezren lehettünk amely úgy érzem nagy szó annak fényében,hogy mégsen a legnagyobbak érkeztek ide.

Sokan voltunk!

Az F500-sok edzése látványosabb volt mint reméltük.Azt beszéltük Zolival,hogy fejlődhetett azóta a technika annyit,hogy ezek most elérik a régi Forma3-sok szintjét.Az edzés végén kis szünet következett,jártunk egyet a tömegben a több száz méteres partszakaszon.Aztán kerestünk egy jó helyet mert startolt a G15-sök versenye.Ez szó szerint gyerekverseny volt.Hiszen a hajók alig 30 lóerősek voltak,végső sebességük jó esetben pedig a 70km/h lehetett.Na és csupa 16 éves gyerek ült bennük.Nem is volt egy öldöklő íram,de maga a verseny jó volt és élvezhető.

Zajlik a verseny

Ezután ismét kis szünet következett,majd jöttek a GT30-sok.Ezek már képesek voltak 85km/h-ra és már nem gyerekek ültek a hajókban.Látványosabb is volt a verseny,kifejezetten élveztük a csatákat,az előzéseket.Tudni kell,hogy ezen hajóosztályok futamai nem mentek végig a pályán hanem a pálya felénél lévő bólyánál fordultak vissza.A kis papucshajók után következhetett a F500-sok versenye.Na ez már komolyabb volt.Először is ők már végigmentek a teljes pályán a sebbeségük pedig elérhette a 170km/h-át is!Hangosabbak is voltak és valóban úgy tűnt ez már a régi Forma3-as szint!

Verseny

A partszakaszon

Ez már igen látványos volt ezért megérte lejönni.Végül befejeződtek a versenyek.A programnak nem volt vége,hiszen kis szünet után folytatódtak a futamok.Minden kategória ment még egy futamot,de mi azt már nem vártuk meg,hiszen mindkettőnknek volt dolga.Hazafelé ugyan beültünk kicsit sörözni.Összefoglalva: örültünk,hogy a motorcsónak visszatért Dunaújvárosba,reméljük ez egy hosszú út első állomása amelyben majd újra visszatér a Forma3 és a Forma1 is!