Következő túránk ami inkább lesz kirándulás mint túra Komáromba és Komárnoba vezet,elsődleges célunk a Monostori erőd felkeresése lesz.Én jártam már Komáromba,de az erődbe még soha nem jutottam el.Évek óta terveztük ezt a kiruccanást Gergővel,tavaly már úgy voltunk vele,hogy idén ezer százalékra megcsináljuk már,eljövünk és megnézzük.Sajnos Gergő korai e világi távozása miatt fizikai valójában már nem tud itt lenni,de a lelke velem lesz most is tudom.Jönnek még velem a többiek akik Gergő halála után felvállalták azt,hogy amikor tudnak velem tartanak,én meg már csak Gergő miatt is eljövök ide is,az ő emlékének és meg nem valósult álmainak adózva...
Nézzük dióhéjban addig is, mit tudhatunk erről a fenomenális építményről.
A Duna bástya |
A Monostori erőd - Közép-Európa legnagyobb újkori erődje - 1850 és 1871 között épült. Az UNESCO Világörökségi Várományosi Listáján szereplő, klasszicista stílusú hadtörténeti műemlék lenyűgöző látványt nyújt hatalmas, precízen faragott kövekből épített falaival, a védműveket borító 3-4 méter vastag földtakarójával és több kilométer hosszú földalatti folyosórendszerével (kazamata-hálózatával).
Monumentális méreteit bizonyítják a következő adatok: az erőd 25 hektárt foglal el, teljes területe lőterekkel együtt 70 hektár, épületek alapterülete 25 680m2, a helyiségek száma 640. Az erődben élő katonák legmagasabb létszáma 8000 fő volt.
Belülről... |
...és még beljebbről |
Az erőd építését követően a magyar honvédség katonagenerációit szolgálta. Feladatai közé tartozott a központi vár (É-Komárom) védelme és a dunai hajóforgalom ellenőrzése. Harci eseményekre itt soha nem került sor, elsősorban kiképzőközpontként és fegyverraktárként használták. Az I. világháború alatt sorozó- és kiképzőközpontként funkcionált. A II. világháborúban a Monostori erődbe helyezték a 22-es gyalogezred parancsnokságát, és az I.-II. zászlóalj katonái innen indultak a Don menti ütközetekbe. A II. világháború után a Csehszlovákiából kitelepített magyar családok szükséglakásait alakították ki az erőd falai között. 1945-90 között a Vörös Hadsereg Déli Hadseregcsoportja Közép-Európa legnagyobb lőszerraktárát alakította ki az erődben. Távozásukkal az erőd katonai szerepe végleg megszűnt.
A főbejárat/?/ |
A Monostori erőd csak egy darabja a komáromi erődrendszernek!Megtaláljuk még Komárom és Komárno környékén az Igmándi erődőt,a Csillag erődőt,az Őregvárat és az Újvárat,ez utóbbi kettő már Szlovákia területén van.Mind közül azonban a legnagyobb a Monostori erőd!Hát ide készülünk most,reméljük minden klappol majd és tudok csinálni jó sok fotót,élménybeszámoló pedig a rákövetkezendő napon lesz itt a blog keretein belül.
Aki még részletesebben kiváncsi az erődrendszer történetére,felépítésére,infórmációira az rengeteg oldalt talál az interneten a témával kapcsolódóan!Ám most is mint annyiszor Rockenbauer Pál szavaival élnék: "Minden képnél és filmnél többet ér a személyes élmény!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése