2023. július 16., vasárnap

Kedvenc váraink (16.) Simontornyai vár

 Váras sorozatom következő alanyának az az érdekessége,hogy bár többször is voltunk a vár mellett,szinte centiméterekre a várba mégsem mentünk be eddig soha.Ennek az a magyarázata,hogy mondhatni zokon vettünk pár dolgot.A belépő még hagyján mert azt kitudjuk nyögni valahogy,de az,hogy ezer forintért lehet képeket vagy videókat készíteni a várban,enyhén szólva kiverte a bíztositékot nálunk.Azért ennél jóval nagyobb élményeket nyújtó várban nem korlátozzák ezt,akkor itt vajon miért?Így alakult aztán úgy,hogy maga a várlátogatásunk még várat magára.Bár nem voltunk benn,mégis beveszem a kedvenc váraink sorába,mert mondom tényleg csak centiméterekre voltunk tőle,ezt bízonyítják az alábbi képek is amik mind saját készítésüek.

Így néz ki a vár ha a vasútállomás felöl jövünk gyalogszerrel

Döröcske nembeli Salamon fia Simon alországbíró az 1270-as években a Sárvíz árterületének szigetére tornyot, majd egy kisebb várat épített, a település innen kapta nevét - Simontornya. A korai lakótoronynak csak alapfalait találták meg, az átépítések során eltűnt.

Simon fiú örökös nélkül halt meg, így a vár Károly Róbertre szállt, aki 1324-ben Hench fia János mesternek adományozta. Az ő halála után fia, Miklós örökölte a birtokot. Miklós végrendeletében Lackfi István erdélyi vajdára és fiaira hagyta a várat. Lackfi nádor belekeveredett a Zsigmond elleni összeesküvésbe, ezért ellenfelei 1397-ben királyi menlevéllel Körösre csalták, ahol Cillei Ulrik és Garai Miklós megölték. Zsigmond Simontornyát más birtokkal együtt Kanizsai János esztergomi érseknek és testvéreinek adományozta. Ozorai Pipo lesz a Kanizsaiak várnagya.

A vár hátulról

A várat 1424-ben Ozorai Pipo Sárvárért elcserélve szerzi meg. Halála után a Garaiak tulajdonába kerül, akik jelentősen átépítik a várat. 1444-ben 4100 forintért Farkas László budai polgár zálogbirtoka lett, aki külső védművet emltetett a vár köré. 1448-ban Garai László a zálogösszeget visszafizette, a vár visszakerült a birtokába. A Garaiak kihalása után a vár Mátyás királyra száll vissza, akinek halála után 1500-ig özvegye Beatrix a birtokosa.

A reneszánsz stílusu átalakítás Gergelylaki Buzlay Mózes nevéhez fűződik, ő 1500-tól a vár birtokosa. Ekkor épül az udvaron körbefutó loggiasor, a későgótikus várkápolna. 1524-től özvegye - Podmaniczky Anna - a tulajdonos. 1536-ban János király Pesthyeny Gergelynek adományozza.

Simontornya várát több sikertelen kísérlet után Jahjapasazáde Mehmed budai pasa vette be 1545 novemberében. Az elfoglat vár szandzsák székhely lett, a vár őrsége 130 fő körül vot. Török építkezéseknek nem maradt nyoma. A híres török utazó Evlia Cselebi ezt írta a várról: "Hosszúkás négyszögalakú, erős építkezésű szép vár, külvárosa erős palánkú... Egy vaskapuja és árok felett felvonóhídja van... A bég és a parancsnok palotája nagyon díszes épület. A belső várban Szulejmán kán dzsámija és a hadiszertár...". A várat 1686-ban Bádeni Lajos foglalta vissza. 1700-ban a Styrum-Limburg család vásárolta meg.

Kissé a környezetbe nem illő része a várnak

1704-ben a kurucok elfoglalják, de még ebben az évben Heister császári generális csapatai visszafoglalták. 1705-ben Vak Bottyány elfoglalta ismét a kurucoknak. 1707-ben Rabutin ostromolta sikertelenül. 1709 augusztusában az osztrákok nehéz ostrom után elfoglalták, védőit kivégezték, illetve bebörtönözték. 1717-ig császári csapatok tartották megszállva. Új birtokosa, a Styrum Limburg család a várat csak rövid ideig lakta, majd uradalmi magtárnak alakította át. A Styrum család kihalása után a vár az Esterházyak, a Sina bankárcsalád, majd a gróf Wimpffen família kezére szállt. 1930-ban a zirci apátság vette meg. Bőrgyár és szükséglakás lett belőle.

Ez már az oldalsó homlokzat

A várban állandó és időszakos kiállítások is münködnek.E sorok írásakor a felnőtt belépő 1000 forintba kerül koponyánként,a diák és nyugdíjas pedig 500. Egy videózási engedély jelenleg 3000 forint, most a vár hivatalos oldalán nincs ott,hogy fotózásért is fizetni kell-e,régebben ott volt.A vár Simontornya szívében található a vasútállomástól kb.negyedórányi sétára,az autóbusz állomástól pedig 5 percnyire.Autóval a 61-64-es útak kereszteződésénél kell bemennünk a városba és haladni a Petőfi utcán,a kereszteződéstől három percnyi autókázás még a vár.A Sió és a Sió hídja is nagyjából három percnyi gyalogolásra található az építménytől.

A vár keddtől - vasárnapig tart nyitva 10 - 17 óra között,téli időszakban pedig 16 óráig!

Vajon bemegyünk-e valaha is?

A fő homlokzat

Ahogy írtam a várnál több alkalommal is jártunk,Gergővel és Zolikával is.Boritékolható,hogy jövünk mi még erre a környékre.Azt nem tudom megígérni,hogy bemegyünk-e valaha is a várba,de semmi sincs kizárva.Mindennek ellenére a vár a városka és a környék felkeresését ajánlom mindenkinek,hiszen kellemesen ellehet tölteni itt az időt.Simontornyán vannak éttermek és remek kocsmák is,valamit itt kezdődik a Tolnai-hegyhát,így turistaút is indul ki a településről,de jelezetlen úton is ellehet túrázgatni akár a Sió mentén,akár Pálfára vagy Ozorára is és nincs messze a meseszép Kapos torkolat sem!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése