A 2018-ban átadott Nyúli, Lila-hegyi kilátó páratlan panorámát nyújt a méltatlanul ismeretlen Sokoróra, sőt, tiszta időben a Gerecsétől egészen az Alpokaljáig pásztázhatjuk a tájat. A felújított geodéziai torony szépen rendezett környéke ideális megállója a környéken tett gyalog- és kerékpártúráknak, rövid családi kirándulásnak pedig remek célpont.
A kilátó első látásra
A Sokorói-, vagy más néven Pannonhalmi-dombság három dombsorból áll: Pannonhalma, Ravazd-Csanaki vonulat, Szemere. Ezek közül a középső a leghosszabb, a legszélesebb, és a közeli Szent Pál-hegy 316 magas csúcsával egyben a legmagasabb is. A 313 méter magas Lila-hegy tehát dobogós, bár erről a kilátónál is olvasható helyi legenda szerint a helyiek is tehetnek, akik egy furcsa, a szomszéd faluval történt versengés eredményeképpen hordták ide át a földet a magasabbnak hitt szomszédos hegyről, az URH antennákkal tűzdelt Hegyesmagasról (a Csatai-völgy teljes mondája a kilátó melletti információs táblán olvasható - már csak ezért a különös történetért is érdemes felkapaszkodni ide).
Geódéziai mérőtorony,külső faborítással
A hegy tetején 1977 óta egy vasbeton geodéziai torony állt, amelyre erősen ráfért a felújítás, mígnem 2018-ban a fenntartó Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. a torony átalakítása mellett döntött annak érdekében, hogy az az eredeti funkció megtartása mellett kilátóként is működhessen: hasonlóan az ország több pontján is látható megoldáshoz, a betontorony külső faburkolatot kapott. A 14 méter magasságban lévő kilátószintről jól átlátjuk az ismeretlen sokorói tájat, benne Pannonhalmával és a Sokoró középső vonulatának alattunk hullámzó, zárt, meglehetősen nagy erdőtömbjével. De látszik természetesen a közeli Győr és a Kisalföld, sőt, távolabb tekintve, tiszta időben kivehető a Bakony vonulata, a Vértes, a Gerecse és a Soproni-hegység is.
A kilátó napelemes kivilágítást kapott, ami sötétedéskor kapcsol be, mi több, a torony belsejében a környékre jellemző állat- és növényfajokat mutat be pár művészi graffiti. A kilátó közelében padokat és ismeretterjesztő táblákat is találunk.
A lépcsőház
A torony felénél kishídon a tornyon át jutunk a másik oldalra
A szerkezet
A mérőtorony köré épített kilátó szinte teljes egészében faszerkezetű.Csigalépcsőn juthatunk fel a kilátószintre.A lépcsőfokok megfelelő szélességűek és nem meredekek.A torony felénél a tornyon át egy kis lábrácsos hídon juthatunk át a másik oldalra és ott folytathatjuk a kapaszkodást a kilátószintre.Roppant ötletes és jópofa! A kilátószint tágas és teljes körpanoráma fogadja a vándort.A korlátoknál tábla jelzi,hogy merre mit látunk.Bár a leírások a Gerecsétől az Alpokig terjedő területet írják,hogy azt látni.Mi elláttunk egészen a Börzsönyig is kelet felé.Viszont nyugatra az Alpokat nem láttuk.Északra Győrt tisztán látni és távcsővel felfedeztük a távolban Pozsonyt is! Délre pedig szabadszemmel is kivehető a Somlyó.Természetesen jól látszik maga a Sokorói-dombság szinte teljes egésze és jól kivehető a közeli Pannonhalmi apátság is.A kilátószinten nincs tető így esőben bizony elázhatunk odafönn.
Kilátószint
Kilátószint
Kilátás Győrre
A kilátóba mi egy alkalommal jártunk,mégpedig 2025 május 2-án.Az építményt ekkor teljesen rendben találtuk.Ami biztos,hogy ez a kilátó hatalmas élményben részesíti az idelátogató vándorokat.Látogatása ingyenes.Bár fellehet jönni autóval is,majdnem teljesen,mégis erősen ajánlott a gyalogos megközelítés.Nagyszerű jelzett turistaútak vezetnek ide,rengeteg sok látnivalóval.Mindenkinek ajánlom a kilátó felkeresését,nem fog csalódni!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése