A nagyjából 200 forrással rendelkező Mecsek hegységben akármerre is mész komoly esélye van,hogy útközben legalább egy forrás keresztezi utadat.Itt a legkisebb az esélye annak,hogy szomjan maradsz.Ebben a sorozatomban ezeket a forrásokat próbálom bemutatni.Sajnos évente jó esetben is max.háromszor jutok el a Mecsekbe.Így aztán képtelenség minden forrásnál személyesen ott lenni.Előfordulhat,hogy ennek fényében internetes segítségre szorulok.Ahol már jártam,ott a saját élmények dominálnak.
A hegységben három Cigány-forrást is találunk.Mivel kettővel már megismerkedtünk jöhet a harmadik,amelyet a Kelet-Mecsek nyugati részén találunk meg.
Így néz ki a Cigány-forrás |
Zobákpusztától keletre, a Gyopár kulcsosházat elhagyva, a kék négyzet jelzésű turistaút mellett található foglalt forrás.
Helyi kőzetanyagból emelték támfalas foglalását, amelyből egy vascső beépítésével vezették ki a napfényre az itt jelentkező rés- és hasadékvizet.
A foglalás középső részében található a felirata. A nem jelentős hozamokkal jelentkező forrás előterében kb. 0,5–0,7 m-es vastagságú, közel 20 négyzetméteres nagyságú forrásmészkő lerakódást lehet látni. A kivált mésztufa igen laza állagú, helyenként csak erős bekérgeződést jelez, miután a forrás alacsony hozamai következtében nincs lehetőség az ellenállóbb részek kialakulására.
A foglalás közelében, attól nyugatra egy folyamatosan túlfolyó dagonya van, ahol szintén erőteljes bekérgeződés jelentkezik. A forrásnál és a mellette található helyszíneken a jura időszak liász márgáiból történik a repedésvíz jelentkezése, 3-10 liter/perc értékek között változva. A forrás mellett jobb oldalon több "szökevényforrás" is található, melyek legalább annyi vizet szolgáltatnak, mint kiépített társuk.
Cigány-forrás |
Hellényi Miksa szerint Csokonay Sándor foglalta. A pontos dátumát nem tudjuk, viszont az 1960-ban íródott Pécsvárad és környéke kalauz nevén említi: "..ismét taligaúton a Cigányforrás mellett megyünk el, mely a közeli lejtőpihenőn elhagyott cigánytelep részére szolgáltatott ivóvizet." lsd. érdekességnél.
- Valamint az 1967-es "11 forintos" térképen szerepel.
- Ezen kívül a belső felépítését sem tudjuk pontosan, hogy üllepítő medencés vagy nem.
2005-ben a forrásfalazatot felújították és új táblával látták el.A forrás közelében a volt erdészházat alakították át kulcsosházzá. A bőrgyár temészetjárói 1972-ben tették lakhatóvá a házat és ez időtől fogva fogad vendégeket. A házat újravakolták, villanyszerelés, festés-mázolás készült és még a padlózatot és ki kelett cserélni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése