2021. szeptember 24., péntek

Kedvenc kilátóinknál (20.) - A Balcsi kilátók amelyeknél a nyáron jártunk

 A kedvenc kilátóink sorozatom ma egy rendhagyó résszel bővül,ugyanis most nem is egy hanem mindjárt tíz kilátót veszünk górcső alá.Mégpedig azt a tízet amelynél a nyáron jártunk.Nyolc túránk is a Balaton környékére vezetett az elmúlt négy hónapban,a nyolc túra alatt tíz kilátót érintettünk.Ezeket veszem sorba most,még ha van köztünk olyan kilátó is amely már szerepelt ebben a sorozatban.A kilátókat időrendi sorrendbe teszem ahogyan a nyár folyamán sorba köszöntek túrázásaink alatt.Hát akkor induljon a mandula.

Zolika tartott velem az összes balatoni túrán idén

1.Óvári messzelátó

A Balatonalmádiban található kilátót még június elején érintettük,az idei első balatoni túránkon.Zolika és Móni jött el ekkor velem.

Az Óvári messzelátó Balatonalmádi jelképévé vált, közkedvelt kiránduló hely.

Nevét Dr. Óvári Ferenc ügyvédről, országgyűlési képviselőről kapta, aki nagyon sokat tett többek között a kilátó megépítéséért, és a vasúthálózat kiépítéséért Balatonalmádiban.
A századforduló táján épült kilátó vörös homokkő talapzatán eredetileg vörösfenyő ácsolat és mellvéd állt, cseréptető fedéssel. Az 1906-os megsemmisítő vihar után először csak a mellvédet, majd a II. világháború újabb pusztítása után, 1949-ben a felépítményt is újjáépítették. Ekkor a „Wesselényi kilátó” nevet kapta. Tetőzetét 1991-ben régi fényképek alapján, de egyszerűbb formában rekonstruáltatta az Önkormányzat a Honismereti Kör javaslatára. 2004-ben felújították, 2016-ban cserélték a faszerkezetet.

Kilátásunk innen főleg magára Balatonalmádira nyílik és a fűzfői öbölre.A kilátó jó helyen van,nem kell nagyon felfelé menni így nagyon remélem,hogy jövünk majd még ide.

Kilátó állapota (1-10-ig): 10-es!

Az élmény amit nyújt: 8-as!

Az Óvári messzelátó szerethető kilátó

2.Csere-hegyi-kilátó

Ugyanezen a balatonalmádis bulin érintettünk még egy kilátót mégpedig a Cseri-hegyi kilátót,amely leginkább egy templomhoz hasonlított mint kilátóhoz.

A Csere-hegyi kilátó a Balaton-felvidéken,Alsóörs és Balatonalmádi között, de Alsóörs közigazgatási határán belül található kilátó.Padányi Gulyás Jenő tervei alapján épült 1935-ben, a 298 méter magas Csere-hegyre. A kilátó permi vörös homokkőből épült, s a reneszánsz és a gótika jegyeit viselte magán. Ez volt az első kőből épült kilátó a Balaton-felvidéken. A kilátó eredetileg 6,5 méter magasra épült, mert a környező fák alacsonyabbak voltak. Hamar a turisták közkedvelt célpontjává vált. Eredeti neve Horthy Miklós-kilátó volt, melyet az  1950-es években Szabadság-kilátórara kereszteltek.

A kilátót sokat rongálták a nyári üdülőszezonban a Balatonalmádi gyermektáboraiban megszálló fiatalok, és az idő múltával a kilátó veszélyessé vált, ezért 1998-ban bezárták. Az alsóörsiek megalapították a Kilátóért egyesületet, mely azért küzdött hogy a kilátót újjáépítsék.2001-ben a Széchenyi-terv keretén belül megszerezték a felújításhoz szükséges 35 millió forint felét, a másik feléről az alsóörsi önkormányzat gondoskodott.2001-ben megkezdődött a felújítás, mely igen lassan haladt a terepviszonyok miatt. A kilátót megtoldották egy 5 méteres fa magaslattal, így a kilátó ma 11,5 méter magas. A kilátó mellé építettek továbbá egy gondnoki házat, mely a vandalizmus okozta károk elkerülése miatt volt szükséges, így ugyanis biztosítani tudták a kilátó, és a hozzá tartozó épületegyüttes 24 órás védelmét. A kilátóhoz vezető utat is felújították, valamit Kiállító épületet is építettek a kilátóhoz, mely jelenleg a helyi művészeknek szolgál galériaként. Bevezették a közműveket, és egy nyáron nyitva tartó büfét is létesítettek. Az építési munkálatokat a helyi építészmesterek végezték. A kilátó nevét az önkormányzat Csere-hegyi kilátóra változtatta.

A kilátóból látni lehet a Balatont, a környező hegyeket Alsóörsöt,Balatonalmádit,Felsőörsöt.. Tiszta időben látni lehet a Somogyi-dombságot,Veszprémet és Szentkirályszabadját is.

Itt is Mónival és Zolikával jártam.Jó lenne egyszer még visszajönni...

Kilátó állapota: 9-es!

Az élmény amit nyújt: 8-as!

A Csere-hegyi-kilátó leginkább egy templomra emlékeztet

3.Somlyó-hegyi-kilátó

Június második felében jártunk Zolikával Alsóörsön,ekkor kerestük fel a Somlyó-hegyi kilátót is,amelyben nem csalódtunk.

A falu (Alsóörs) északi oldalát adó 228 méteres magaslaton már a 80-as évek közepe óta állt egy fából készült, háromszintes egyszerű kilátó. Nagyon kedvelt volt, mert a Balaton keleti medencéjének majdnem egészét be lehetett látni róla, és az északi oldal is szép látványt nyújtott. Mostanra azonban nem csak életveszélyessé vált a szerkezet, a környező fák is annyira megnőttek, hogy kilátásra igazán már nem sok lehetőség maradt, inkább csak találkahelyként használták a helyi fiatalok.
A kilátó újjászületését a helyiek munkája mellett az Európai Unió polgárainak köszönhetjük, akiknek adóiból a területet kezelő Somlyó 2002 Erdőbirtokossági Társulat 24.1 millió forint támogatást nyert egy új kilátó építésére benyújtott pályázatára. A támogatási döntés tavaly szeptemberben született azzal, hogy az idén májusra már használatbavételi engedéllyel kell rendelkezni. Így a projektet lebonyolító és előfinanszírozó önkormányzatnak és a kivitelezőknek igencsak bele kellett húzni, hogy időben elkészüljenek.
A hatszög alaprajzú, 17,5 magas kilátót Magyar János tervezte, a helyi kötődésű T 13 General Bau Kft. építette fel. A nyers fenyőfa színű szerkezet konzolos kiugró galériájára egy a középső mag körül vezetett kényelmes lépcsőn lehet felújítani. Az önkormányzat a süvegszerű sátortető alá a későbbiekben egy webkamerát akar telepíteni, amin bárki bármikor megnézhetné, hogy éppen milyen idő van Alsóörsön.

Kilátásunk teljes 100%-os körpanoráma.A Balaton teljes északi öble látható Tihanytól Balatonakarattyáig,szemközt Siófok és a Somogyi-dombság.Alattunk Alsóörs,mögöttünk Felsőörs és a környező falvak és hegyek is kitünően láthatók.

Ide mindenképpen vissza akarok még jönni!

Kilátó állapota: 10-es!

Az élmény amit nyújt: 10-es!

Az alsóörsi kilátó garantálja a kellemes élményt!

4.Jókai-kilátó

Július elején jártunk szintén Zolikával a balatonfüredi Jókai-kilátónál.Előzetesen sem vártunk sokat ettől a kilátótól a képeket,leírásokat böngészve,de így is némi csalódást okozott.

A fa szerkezetű kilátót 2009-ben építették újjá.Én úgy vettem észre nem lett remekmű...Egy részt a kilátó elég nagy népszerűségnek örvend,hiszen a 317 méteres magasságban található épitményhez nem vezetnek nehéz túrák.Viszont ahhoz képest,hogy meglehetősen sokan keresik fel,ki tudja miért olyanra építették,hogy alig lehet rajta elférni...Rendkivül szűk és meredek lépcsők vezetnek fel,ha nem vigyáz az ember a fejét is beverheti a keresztgerendákba.A szinteken is olyan szűk a hely,hogy éppen csak ellehet férni...Ezzel együtt megéri a szenvedés,hiszen odafentről azért magával ragadó a kilátás.Kilátásunk elsősorban Balatonfüredre és a Tihanyi.félszigetre van,de látunk valamit a Balaton északi részéből is.

A kilátás jó és ha úgy adódik akár szívesen visszatérek ide is,de nem történik tragédia ha ez a kilátó kimarad az életünkből...

A kilátó állapota: 6-os!

Az élmény amit nyújt: 8-as!

A Jókai-kilátót annyira nem zártuk a szívünkbe

5.Gömbkilátó

Talán a leghíresebb balatoni kilátó,de messze nem a legjobb.Persze nem rossz.Manóval és Zolikával érkeztünk ide július második felében.

A vulkanikus eredetű Várdomb csúcsán, 165 méteres magasságban áll Balatonboglár város talán legismertebb jelképe, látványossága a Gömbkilátó. Eredetileg a magyar alumíniumipar jelképeként mutatták be a Budapesti Nemzetközi Vásáron a belföldi idegenforgalom pavilonját, a „Magyar Atomium’’-ot, amely az 1958-as brüsszeli világkiállítás híres jelképének ihletésében épült Kádár István mérnök tervei alapján. A gömb alakú, 15 méter átmérőjű szerkezetét 240 (mindössze kétfajta) háromszöglemez alkotta. A hetvenes évek végén a borítástól megfosztva, Szabó Kálmán tanácselnöknek köszönhetően Balatonboglárra került, és a Xantus János Gömbkilátó nevet kapta.

Eredetileg belső üvegburkolattal tervezték fölállítani, amelyben egy presszót kívántak elhelyezni; de a természeti erők ezt nem engedték. A gömböt Zics László építész javaslatára díszkivilágítással látták el, ami még az északi partról is könnyen felfedezhető. Az 1980-as években átesett már egy felújításon, a kedvelt kirándulási célpont, majd 2012 nyarától egy ismételt felújítást követően újra látogathatóvá. A Gömbkilátó káprázatos panorámája évente több tízezer látogatót vonz.

A Gömbkilátó erős szélben akár több métert is lenghet, de a rugalmas szerkezet elnyeli a szél által keltett mozgási energiát, így nem kell attól tartani, hogy egyszer csak legurul a dombról…

A kilátó fémszerkezetű és két színtes,azaz mindössze egy emeletes.A padlózat fémszerű rács ami megfelelő biztonság érzetet ad.Az első szinthez egy hosszú enyhe kapaszkodó vezet fel,míg az emeletre két irányból is felmehetünk erős masszív lépcsőkön.

Kilátás szempontjából,szinte teljes a körpanoráma.Azonban a maradéktalanul élvezhető kilátásba bezavarhatnak a kilátó fémszerkezetei.Ha ettől tudjuk magunkat semlegesíteni akkor gyönyörű kilátást élvezhetünk a szélrózsa minden irányába.Többek között felfedezni a láthatáron Fonyód hegyeit vagy a Badacsonyt is.Kicsit kinyitva jobban a szemünket ellenkező irányba láthatjuk a Tihanyi-félszigetet is.Kelet felé pedig a Somogyi-dombság vonulatában gyönyörködhetünk.

Reméljük jövünk még ide!

A kilátó állapota: 10-es!

Az élmény amit nyújt: 9-es!

A Gömbkilátót mindenki ismeri.Aki nem annak megér egy kirándulást!

6.Gyugyi-kilátó

Ugyanezen a túrán egy újabb kilátó is utunkba akadt.A csupa meglepetést rejtő Gyugyon a kilátó is egy meglepetés volt,hiszen zenélt is!

A kilátó 2017-ben készült és az Örökkévalóság parkjában találjuk meg a festői Gyugyon.A fa szerkezetű kilátó kétszintes (kb.10 méter magad),de a fő kilátószint inkább az alsó mint a felső.Meglepetésként hathat amikor rálép az ember a lépcsőre és elindul fel a kilátóba az elkezd zenélni!Ha jól emlékszem két dalt is játszott: a Tavaszi szélt és a Ha én rózsa volnék-ot.Kilátásunk ugyan csak dél-nyugat felé van főleg a környező lankákra és a Badacsonyra,na és az alattunk elterülő Örökkévalóság parkjára.A "kevés" kilátás ellenére a kilátó adta élmény nem mindennapi!Az alsó szinten kényelmesen elférünk a felsőn már kicsit szűk a hely.Örvendetes az is,hogy itt nem hemzseg a tömeg mint sok más balatoni kilátónál...

Mindenképpen elakarok még ide jönni!

A kilátó állapota: 10-es!

Az élmény amit nyújt: 10-es!

A gyugyi kilátót hamar a szívünkbe zártuk!

7.Őrtorony-kilátó

A tihanyi Őrtorony kilátó alighanem a legjobb kilátó amelyben valaha is jártam.Nem találtam rajta fogást.Mint állapotában,mint az élményben amit nyújt kimagaslóan pazar!
Manóval és Zolikával érkeztem ide is,augusztus első felében egy remek ám kánikulai túrán.

Az építmény organikus anyagokból ,az egykor ott található római őrtornyokat idéző formában készült,fa és helyi terméskő felhasználásval.

Négy vasbeton oszlopa a környék geológiájára jellemző bazalttufa burkolatú, megdolgozatlan szikla, rusztikus textúrával. Felépítménye az erdő világát idéző fa szerkezet. A 3,5 m-, 7 m- és 10,5 m-es szintek felfelé szélesednek – mintázva ezzel mindjobban az őrtornyokat. Ezek a szintek teljes egészében körbejárhatók, a kilátó teljes magassága 16,5 m.

A kilátó a Tihanyi-félsziget közepén, a Külső-tótól nyugatra a 216 m magas Apáti-hegyen épült. Északról az Apáti templomtól, nyugat felől sajkodi strandtól, déli irányból pedig a „Ráta csáva” néven megjelölt területről érhető el gyalogosan. Ez utóbbi megközelítés az ófaluból, a Belső-tó mellett haladó turista úton érhető el. A kilátó az északi kaldera peremén, az őslevendulás melletti tisztáson található.

A kilátóból szinte az egész Balaton látszik: feltárul a nagy kaldera, a Külsó-tó, a kisebb Belső-tó és az ófalu, a háttérben pedig Balatonfüred, Délre nézve Zamárdit, Szántódot, Földvárt, nyugatra a Csúcs-hegyet, Nyereg-hegyet, Örvényest, Aszófőt, Udvardit és a Sajkodi-öblöt csodálhatjuk meg.


A kilátó szintek úgy vannak kialakítva,hogy nagy tömeg esetén is kiválóan odaférünk bárhová a kilátást megcsodálni,a lépcsők szélesek nem meredekek,nem okoz nehézséget a fel vagy lemenetel.Tényleg csak felsőfokon tudok beszélni erről a kilátóról.

A kilátó annyira elnyerte tetszésünket,hogy nem is egy visszatérést tervezünk ide.A sors fintora,hogy következő túránk éppen ide (is) vezetett volna,ám Móni sajnálatos betegsége miatt egyenlőre úgy fest a túra elmarad...

A kilátó állapota: 10-es!

Az élmény amit nyújt: 10-es!

Az Őrtorony-kilátó úgy tökéletes ahogy van!

8.Kisfaludy-kilátó

A Badacsony csúcsán található kilátón augusztus 20-án voltunk Zolikával.Nekem csalódást okozott az építmény,de Zolikának tetszett.

A Badacsony fennsíkjából éppen csak kiemelkedő, 438 méteres csúcsot (mely a hegy nevét viseli) egy 18 méteres kilátótoronnyal toldották meg 2011-ben. Az acélszerkezetet borovifenyőből készült „ruha" borítja, belül spirállépcsőn juthatunk föl a panorámaszintre.

A körkilátást csak egy rövid szakaszon szakítja meg a Badacsony erdőjének lombkoronaszőnyege. Mellvédre rögzített, fotókkal illusztrált táblák segítenek a nézelődőket körülvevő, változatos és tartalmas terep elemeinek azonosításában. Van mit nézni: kivételesen jó adottságú helyszín ez egy kilátónak, hiszen minden irányban más érdekességek színesítik a tájat. Kevéssé párás időben a Balatonnak gyakorlatilag a 2/3-át látni, Tihanytól egészen a Keszthelyi-öbölig. A parton üdülőtelepülések színes halmazai, mögöttük erdők és a Balaton-felvidék dombszerű hegyei követik egymást. Szemben Fonyód apró hegyei takarják el Somogy egy részletét.

A Káli-medence teljes egészében kibontakozik előttünk, látszik túlvégén a Fekete-hegy, éles szeműek az Eötvös Károly-kilátót is kiszúrhatják Szentbékkálla fölött. Egytől egyig felsorakoznak a tanúhegyek is: markáns méretével és bazaltorgonáival tűnik ki a Szent György-hegy, láthatjuk a Gulácsot és a Tóti-hegyet, illetve kisebb, kevésbé ismert testvéreiket is.

A kilátó szintre felvezető lépcső eléggé szűk a kilátószintek szintén szűkek.Nem tudom mindig az a hatalmas tömeg jellemző-e a kilátó látogatására mint ami augusztus 20-án volt-e,vagy ez csak egy egyedi dolog volt.Ami biztos ekkora tömeg befogadására a kilátó alkalmatlan.Olyankor tud esetleg maradandó élményt nyújtani amikor alig-alig vannak itt.Én az augusztus 20-i tapasztalatok alapján tudom most osztályozni a kilátót.


A Badacsony csodálatos volt és tervezünk visszatérést,de éppen leggyengébb láncszeme maga a kilátó volt.

A kilátó állapota: 7-es!

Az élmény amit nyújt: 7-es!

A Badacsony csodálatos,de leggyengébb láncszeme éppen a kilátó!

9."Titanic" - Hajózástörténeti látogatóközpont és kilátó

Idén szeptember elején/közepén már másodszor jártunk ebben a fantasztikus építményben.Tavaly augusztus után tértünk vissza.Akkor is most is Zolikával voltam itt.Mi neveztük el Titanicnak a kilátót.Megint egy olyan kilátóval van dolgunk amiről nem igazán tudok rosszat mondani.

A Balatonföldvári Hajózástörténeti Látogatóközpont különleges, hajó formájú épületében interaktív kiállítás vár ránk, ahol makettek, vetítések, szimulátorok mutatják be a balatoni hajózást. Az épület árbóca pedig kilátóként üzemel, ahonnan Balatonakarattyától egészen Keszthelyig ellátni.

Balatonföldvár nyugati részén áll a 2016 júliusában nyílt Balatonföldvári Hajózástörténeti Látogatóközpont. A különleges, hajó formájú épületben interaktív kiállítás vár ránk, árbóca pedig kilátóként üzemel. Az épületben bejárhatunk egy 400 m²-en elterülő interaktív kiállítást, amelynek segítségével megismerhetjük a balatoni hajózás és vitorlázás kultúráját és történetét. A tárlaton terepasztalokkal, makettekkel, filmvetítésekkel, szimulátorokkal (pl. szélgép) mutatják be a hajózást a kezdetektől napjainkig.

Az akadálymentesített látogatóközpontban helyet kapott még egy 25 fős moziterem is, ahol kisfilmeket láthatunk a hajózás történetéről, valamint egy 50 fős konferenciaterem, amely ismeretterjesztő programok, előadássorozatok megtartására, időszakos kiállítások befogadására alkalmas. A játszószobában hajózástörténettel összefüggő gyerekjátékok várják a 3-10 év közötti gyermekeket. Az épület mellett bekerített játszótér is található.

A „hajó” fedélzetén csodás panorámát, forró italokat és frissítőket kínáló kávézó várja a látogatókat. A már említett árbóc, vagyis a kilátótorony magassága 25 méter, így a magasparttal együtt közel 65 méteres magasságból csodálhatjuk meg az alattunk elterülő Balatont Balatonakarattyától egészen Keszthelyig. A kilátótoronyba ráadásul lifttel is feljuthatunk, így kerekesszékesek vagy babakocsival közlekedők sem maradnak ki a lenyűgöző kilátásból.

Tervezünk még visszatérést ide újra!

A kilátó állapota: 10-es!

Az élmény amit nyújt: 10-es!

A "Titanic" is egy remek élményt nyújtó építmény!

10.Kőhegyi-kilátó

Ugyanezen a túrán érintettünk még egy kilátót,mégpedig Zamárdinál a Kőhegyi-kilátót amelyről szintén kellemes benyomásokat szereztünk.

A 2000-ben épített, kör alapú, fedett kilátóba egy hengerhez „támasztott” lépcsősor vezet fel. Helyén 1948-ig a tihanyi apátság kőhegyi szőlőgazdaságához tartozó szép présház állt. Az egyedi formájú tornyot nem kellett túl magasra húzni, hiszen az alig 220 méteres dombon felállított épületből akadálytalanul nézhetünk végig a Balatonon a tó keleti csücskétől a másik irányban a távolban magasodó Badacsonyig.

A Balaton nyugati vége felé tekintve a szántódpusztai Szent Kristóf-templom tornya magasodik a fák között, majd Balatonföldvár kikötője és szállodái tűnnek ki a tájból, mögöttük Balatonboglár dombjai, majd Fonyód halmai sorakoznak, végül a Zalai-dombság vonulata húzódik. Észak felé a Badacsony impozáns tömbje emelkedik ki, előtte az Örsi- a Csönge- és a Fülöp-hegy, valamint a Küszöb-orra látszódik, hátterükben a Gulács, tiszta idő esetén a tó északnyugati sarkában elnyúló Keszthelyi-hegységgel. Tovább pásztázva a tekintetünkkel Zánkát fedezhetjük fel a tőle északnyugatra magasodó Hegyestűvel és a Fekete-heggyel, valamint Balatonakali térsége is kirajzolódik.

A leglátványosabb azonban az a kép, ahogy a Balaton-felvidék vonulatai előtt a Tihanyi-felsziget benyúlik a tóba, háttérben a Füredi-öböllel. A déli parton Siófok szállodái vonják magukra tekintetünket, majd dél felé fordulva a külső-somogyi dombok sorakoznak.

A Kőhegy a talajból kiálló kövekről kaphatta a nevét. Zamárdi több más részéhez hasonlóan már a kelták és a rómaiak is lakták ezt a helyet. A feltárt kelta urnatemető leleteit a Nemzeti Múzeumban őrzik, a rómaiak pedig a hegy nyugati lábánál építettek villagazdaságokat. 

A kilátó környezetében padokat, egy kutat, kihelyezett WC-t, valamint két műtárgyat is találunk: az egyik egy szív alakú kő, a másik pedig - szintén kő- a Rákóczi-szabadságharcra emlékezik. Az építménnyel szemben szezonban egy borterasz is működik.

Ide is jó lenne még visszatérni...

A kilátó állapota: 10-es!

Az élmény amit nyújt: 10-es!

A Kőhegyi-kilátó is remek!

Hát ezek az idén felkeresett balatoni kilátók.Az,hogy ennyibe eljutottunk legszebb álmainkat váltotta valóra.A sort szeretnénk majd folytatni.Az ismert okok miatt (lsd:előző bejegyzésem) úgy néz ki most kényszerszünetre kell váltanunk,pedig lett volna a közeljővőben is újabb balatoni kilátó.Meglátjuk mikor tudjuk majd folytatni.

Lehet egyeseknek úgy tűnik,hogy bizonyos kilátókat nagyon lehúztam itt.Kihangsúlyoznám,hogy mindegyik balatoni kilátó jó és klassz a maga nemében.Felkeresésüket mindenkinek meleg szívvel ajánlom.Ám mégis kiemelkedik a sorból a tihanyi Őrtorony-kilátó és a Balatonföldvári Titanic...

A szigligeti várból is remek kilátásaink voltak,de ezt természetesen nem vehetjük kilátónak...


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése