Egy kevésbé ismert,de klassz helyre hívta fel Manó barátom a figyelmemet a minap,amelynek úgy éreztem érdemes utánanéznem.Ezt meg is tettem,ez a bejegyzés pedig arról szól,hogy mire jutottam.Annyit még hozzátennék,hogy emlékeimben kutatva elképzelhető,hogy a területnek egyes részeit érintettük Gergővel 2018 októberében amikor is Várpalotáról túráztunk a Baglyas-hegy érintésével Iszkaszentgyörgyig,csak akkor még nem tudtuk,hogy a helyet Csóri horognak vagy horgoknak hívják.Kutatva a témában nem tartok elképzelhetetlennek egy ide vezető túrát a közeljövőben,hiszen akár összeköthetnénk a kellemest a hasznossal,hiszen a focicsapatunk tavasszal majd éppen Csóron fogja játszani egyik bajnoki mérkőzését,így akár összeköthetnénk a túrát egy meccstúrával is,ez így már egész jó program lehetne.Hát ez majd szervezés kérdése,de ha ekkor nem is jön össze,a helyszín könnyű elérhetősége itthonról lehetővé teszi,hogy az év bármelyik napján könnyen elérhessük azt.Eleve itt van a megyében.
Nem sok mindent tudok még a helyről,annyi,hogy van itt valahol egy japán kapu is a Kilátó-hegyen
A Keleti-Bakony kevéssé ismert, de rendkívül látványos vidéke a Székesfehérvár és Várpalota közti Csór község feletti, dolomitsziklás domboldalak, árvalányhajas fennsíkok és az azokat tagoló száraz szurdokvölgyek alkotta tájegység. A falut keretező szőlőhegyektől, a Belátótól és a Baglyastól északra a Bakony délkeleti nyúlványainak dolomitsziklás domboldalai, fennsíkjai és az azokat tagoló, vidékünkön horognak nevezett mély völgyek különleges földtani képződményeket, növénytársulásokat, állatvilágot rejtenek. A Szenes nevében a szénégetés hagyományát őrizte meg; kedvelt kirándulóhely a falu közelében. A területet borító karsztbokorerdő jellegzetes fafajtája, a virágos kőris áprilistól júniusig fehérbe burkolja a hegyoldalakat, de évszaktól függően pompázik más-más köntösben a fásszárú cserszömörce is. A kopár domboldalakat a közhiedelemmel ellentétben gazdag és sajátos növényvilág lakja, de a táj állatvilága is tipikus.
Jól jelzett turistautak kanyarognak az itt horgoknak nevezett völgyek alján, peremén, a szavannákat idéző füves fennsíkokon. A faluból kiindulva rövid, változatos, kilátásban gazdag körtúrán fedezzük fel a Bakony délkeleti nyúlványának legszebb pontjait.
Japán kapu Csór felett
A környék legmagasabb pontját 275 méternek írják le és adtak egy túraleírást is,amit én ide beillesztek,így tudom,hogy ez itt lesz és nem kell majd külön keresgélnek ha szervezem majd a túrát.Amúgy a táv elenyészőnek tűnik a maga 11,42 km-vel.Így bőven beleférhet majd a meccs is a túra után mégha relatíve korán is kezdődik majd.De ez majd a jövő zenéje.Lássuk a túraleírást tehát:
Csór község központjából a zöld jelen indulunk a jobb oldalt magasló Kilátó-hegy alá. A fehér dolomitsziklákkal pettyezett, kopár domb tetején egy japán torii kapu áll.Zöld jelzésű ösvényünk a ritkásan álló cserjék és a sziklák közt vezet fel a kapuhoz, ahonnan remek panoráma nyílik a falura, a környező dombokra. A kaputól irányt tartva megyünk tovább a füves fennsíkon, a fenyőfák közt. A ritkás erdőben kissé balra forduló utunk leér egy útkereszteződéshez. A zöld jelzések a jobb oldali Y alakú elágazás bal oldali ágán vezetnek tovább, majd a másik ágon fogunk visszajönni. Pár méter után jobbról csatlakozik hozzánk a piros jelzés is.
Vannak helyek amik engem hívogatnak,ez is egy ilyen hely!
Kényelmes, széles, köves szekérutunk szintet tartva vág át a tágas, füves, alacsony fenyőkkel ritkásan benőtt fennsíkon. Mielőtt beérnénk az erdő fái közé, a zöld jelzésű útra kanyarodunk, mely balra tér le a piros jelzésű útról. Bájos tisztásokkal tarkított, hangulatos fenyőligetek közt kanyarog jól jelzett turistautunk. Tíz perc sétával érünk ki a Szenes-horog szurdokvölgyének déli peremére, ahonnan csodás kilátás nyílik a karsztbokorerdővel sűrűn benőtt völgyre és a sziklás domboldalra.
A zöld jelzésű ösvény innen élesen jobbra fordulva fut végig a Szenes-horog felső szélén, végig pompás kilátást nyújtva a szurdokvölgyre. Néhány helyen zöld3 jelek vezetnek ki a völgy peremén lévő sziklás kilátóhelyekre. Utunk követi a horog vonalát, vagy a füves szélén, vagy kissé beljebb a ritkás fenyőerdőben vezet. Kissé eltávolodva a peremtől, egy tisztásnál széles kocsiúthoz érünk, nagy tábla figyelmeztet, hogy katonai területen járunk, belépés csak engedéllyel!
Nem megyünk rá a „katonai” útra, a táblától kissé balra folytatódik a turistaút, a zöld jelzések mellé megkapjuk a jobbról érkező piros jelzéseket is. Kissé távolabb, balra kanyarodó, lejtős ösvényen ereszkedünk a Szenes-horog aljára. Leérve, a piros jelzés jobbra megy, mi balra fordulunk, továbbra is a zöld jelzésen maradva. Jó tíz perc séta következik a száraz völgy aljában futó, avarszőnyeggel borított, nyáron kellemesen árnyas ösvényen.
Még ismeretlen,de lehetséges,hogy jártunk a környéken Gergővel 2018 őszén
Figyeljük a jelzéseket, mert egyszer csak hirtelen, élesen jobbra felvezetnek a zöld jelzések egy meredek hátra, mely kissé feljebb nagy sziklákba megy át, felmászunk a fehéren ragyogó dolomitsziklák tetejére, és most a Szenes-horog nyugati oldaláról is megszemléljük a káprázatosan szép tájat. Továbbmegyünk a sziklás hegyoldal tetején, utunk végigvezet a horog nyugati peremén, ugyancsak szép kilátást nyújtva a völgyre.
Utunk végül levezet a Szenes-horog aljába, ahol ismét találkozunk az aljában futó piros jelzésű úttal, keresztezzük ezt az ösvényt, egyenesen megyünk tovább a zöld jelzéseket követve. Jó darabig még a Szenes-horog avaros talpán gyalogolunk, pár perc múlva kiérünk az erdőből és jelzett utunk élesen jobbra fordulva ér fel a füves fennsíkra. Megközelítünk egy nyílegyenes, széles kocsiutat, de nem megyünk rá, a jelzések jobbra tartva bevisznek az erdőbe, aztán kibukkanunk egy gyönyörű, szavannaszerű részen. Magasan a Szenes-horog felett járunk, szépen belátunk a völgybe a szavannás plató széléről.
Lehet mégis ismerös?A fene tudja már...
Fák híján, jelzéseket nem nagyon látunk, orientálódjunk balra, távolodva a völgy peremétől, és pár perc alatt visszaérünk a már látott széles, murvás, „katonai” útra, melyen jobbra fordulva megyünk tovább pár lépést. Balra ágazik le egy köves út, amit követünk, a zöld jelzések most már jól láthatók innen. Keletnek forduló utunk átvág a Szenes- és a Száraz-horog közt elterülő szavannaszerű fennsíkon. A köves út lassan északnak fordul, párhuzamosan a jól látható Száraz-horog sziklás bemélyedésével.
Pár perc múlva egy, az úton lévő sziklára festett zöld nyíl jelzi, hogy jobbra tér le a kocsiútról a jelzett ösvény a Száraz-horog felé. Az alig látható csapás kivezet a fennsík szélére, majd meredeken eltűnik a völgy fiatal fái között. Az odavezető úton néhány kis fán láthatunk jelzéseket. Leérünk a Száraz-horog meglepően széles völgyébe, ahol jobbra fordulva megyünk tovább a sűrű avarban vezető völgyi ösvényen. Közel egy kilométert sétálunk az árnyas völgy alján, mikor találkozunk a piros jelzéssel, itt a zöld jelzésű út véget ér, a piros egyenesen megy tovább a völgyben, mi azonban itt élesen jobbra fordulunk, a horogból kivezető piros jelzésű ösvényre.
Ide elkell jönni!
Felkapaszkodunk a szurdokvölgy füves szélére, majd balra fordulunk a széles kocsiútra. Kényelmes, jól követhető utunkról pompás kilátás nyílik a Száraz-horog impozáns, sziklás oldalfalára. Később az út jobbra tartva eltávolodik a völgy szélétől, majd egy erdősávok határolta téglalap alakú nagy rét szélére érünk. Itt eltűnnek a jelzések, az úton egyenesen megyünk a túloldali erdősávig, ott jobbra derékszögben elkanyarodunk, majd az erdősáv mellett haladó földúton, a téglalap túlsó szögénél újra találkozunk a jelzésekkel.
Az erdő után újabb tágas, füves fennsíkra érünk, találkozunk egy keresztben futó, széles, köves, kocsiúttal, balra fordulunk rajta, és pár perc alatt leérünk a már ismert útkereszteződéshez, a zöld jelzésű úthoz. Egyenesen lefelé megyünk tovább a murvás, jelzetlen úton, mely rövidesen beér a falu házai közé, a Kilátó-hegy tövébe. A Fő utcán érünk vissza kiindulási pontunkra.
Egy kedves videós "kollegának" Medvetalpnak van innen videója.Ime:
Bízom benne,hogy idén még én is szolgálhatok innen filmmel.A túraleírást és az ismertetőt köszönöm,illik leírnom a forrást.Ezt megteszem.A fentebbi ismertetőt és leírást tehát én ezen az oldalon talátam meg.Hasznát fogom venni!
A túra pedig ugye nem szerepelhetett még az éves tervben,hiszen tudatlan fejjel nem ismertem,pedig itt van a hely a megyében.Most akkor bekerül a bakancslistába egy előzetes vázlat alapján akkor tavaszra,arra a napra mikor majd Csóron megrendezik a Csór-Dunaújváros bajnoki mérkőzést.Ennek időpontja most még nem ismert a szövetség még nem tette közzé,feltehetőleg március vége - április eleje felé várható a mérkőzés lebonyolítása.Ha mégsem ekkor jönnénk akkor valamikor az év folyamán,hiszen ez mint mondtam mindenkori túrának jó!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése