2025. január 25., szombat

Zádor-híd

Különleges és egyedülálló látnivalóra bukkanhat az, aki felkeresi a Karcag határában található Zádor-hidat. Ez a híd ugyanis kicsit más, mint a többi, nem vezet sehová, és nincs alatta víz sem. De akkor vajon miért építették meg?  

Zádor-híd a pusztában

A műemlék híd magányosan áll a határban, egyik oldalról a puszta, másik oldalról, ameddig a szem ellát, szántóföldek veszik körül. A közelében egyetlen vízfolyás, egy belvízcsatorna húzódik, ami azonban meglepő módon nem a híd alatt folyik át, hanem azzal párhuzamosan halad. De hát hol volt még a csatorna, amikor ez a híd elkészült?!

A várostól északkeletre, ma már műemlékvédelem alatt álló hidat 1809-ben adták át a forgalomnak. Akkor itt még nagyon más viszonyok uralkodtak, mint ma: az árvízszabályozások előtt hatalmas vizenyős, mocsaras területeket táplált a szeszélyes vízjárású Zádor-ér. Itt haladt keresztül a Debrecenből Szolnokon át Pestre vezető postaút, és a közlekedés állandó problémát okozott. Karcag elöljárói az 1800-as évek elején úgy határoztak, hogy állandó kőhidat építenek, ami három év alatt készült el. 

Ötlyukú!

A híd eredetileg kilenclyukú volt, és ez szolgált mintaként a később, 1833-ban elkészült hortobágyi kilenclyukú hídhoz is. A Zádor-híd évtizedeken át ellenállt a víz ostromának, azonban 1830-ban egy áradat elsodorta a szélső pilléreit. Az újjáépítés után a híd már csak ötlyukú volt. A Tisza szabályozása és a környező mocsarak lecsapolása után a Zádor-híd környéke kiszáradt, így az építmény is lényegét vesztette. 

Szerintem nem rossz látvány!

A hidat és a környező szikes pusztát 1976-ban nyilvánították védetté, a Zádor-híd és környéke Természetvédelmi Területen száraz szikes társulásokat figyelhetünk meg itt-ott nedves foltokkal. A műemlékkel szemközti kis facsoportban vörös vércsék költenek, de tavasztól nyárig kék vércsékkel is találkozhatunk a helyszínen, sőt a közeli szántókon túzok is költ, néhány éve pedig a hazánkban sajnos ma már igen ritkának számító széki csér is költött. 

A Karcagtól 4 kilométerre található hidat egy 2023 őszén elkészült aszfaltúton érhetjük el. Korábban földút vezetett ide, amin nagy esők után, a vendégmarasztaló alföldi sárban elég nehéz volt a helyszín megközelítése.

Hangulatos

Természetesen a híd egész évben szabadon,ingyenesen látogatható!Az,hogy mi jövünk-e valaha ide?Hát minden lehetséges.Jelenleg ugyan nem szerepel a terveinkben,de korábban már jómagam szemeztem vele,főleg,hogy tudomásom szerint Karcagon van egy lomkorona ösvény is,így összehozható a kellemes a hasznossal...Nem tartom elképzelhetetlennek egy ide vezető kis túrát,hiszen az országnak ez a része kimaradt eddigi túrázási történelmünkből.

Egyszer majd érkezünk!

felhasznált forrás: termeszetjaro.hu

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése