A minap jártunk a mesébe illően szép Bory várban Székesfehérváron.Mivel spontán ötlet volt,hogy megnézzük a várat,így nagyon nem is készültem fel belőle,a túránkról szóló filmben nem nagyon tudtam róla így mit mondani.Megígértem,hogy kicsit utána nézek a várnak,így most egy rövidke bejegyzés erejéig ismerkedjünk meg vele.Fejér megyéről az van a köztudatban,hogy egyetlen középkori vára van ez pedig a Csókakői vár.Ez valóban így is van,hiszen a Bory vár cseppet sem középkori vár,hanem már az újkorban készült.Fő alapanyag pedig a beton...
A csodás mesebeli vár nem illik bele a középkori várak sorába |
A vár Székesfehérvár egyik külterületében, Öreghegyen található, és a Mária-völgy egyik gyöngyszeme.Az épület megtervezője, és építésze, Bory Jenő 1912-ben vásárolt itt egy egyholdnyi kis területet, ahol addig gyümölcsfák voltak nagyszámban, de szőlőt is termesztettek. Volt itt még borospince, de présház is, itt dolgozták fel a friss szüreteket. Bory elsőként beköltözött a présházba, miután lakásnak átalakította, és egy műtermet is épített fölé. Már ekkor bele akart kezdeni egy kastély építésébe, de ezzel okosan várt az első világháború végéig, amikor a megszaporodott rendelései miatt volt akkora vagyona, hogy bele tudjon kezdeni egy ekkora munkába.
Lehetetlenek nincsenek! |
A helyiek szkeptikusan fogadták a kezdeményezést, de az 1934-es megnyitáskor már az egész kerület Boryval együtt örült az országos sikernek. Hatalmas volt aztán az érdeklődés a vár körül, a kíváncsi embereket maga Bory vezette körbe, mesélve nekik a vár építéséről, annak stílusáról és egyéb stílusjegyi finomságokról.
A második világháború közben kisebb károk érték a kastélyt, a helyrehozási munkálatokkal pedig sokáig bajlódott utána. Bory Jenő 1959-es haláláig dolgozott kastélyán, bár különböző utómunkálatok egészen 1964-ig tartottak. A vár építése 41 éven keresztül zajlott. Kevesen tudják, bár sokan sejtik, hogy Bory általában mindig önmaga dolgozott, és a legritkább esetekben vett igénybe külső segítséget. Úgy tartotta, hogy minden nehéznek tűnő munka teljesítése azt bizonyítja, hogy márpedig lehetetlenek nincsenek.
Mesésen szép! |
A vár inkább tekinthető szobrászati műremeknek, mint építészeti mestermunkának, ennek az egyszerű ténynek a megállapításához elég csak megnézni egy képet az épületről. A kastély az akkori megszokott építőanyagok helyett betonból épült, aminek az egyik legnagyobb úttörője Bory Jenő volt, az akkor élt építészek többsége nem szívesen használta. A vár belsője is figyelemre méltó, gazdagon díszített helyiségekben sok-sok szobor, kép, régiség is műtárgy foglal helyet.
Belső udvar,hivatalosan alsó kert |
A 30 méter magas vár hét toronnyal és harminc szobával rendelkezik.A történet fentebb említi,hogy nem tekinthető építészeti mestermunkának,lehet szakszemmel ez így is van,de az egyszerű turista szemével azt mondom igenis mestermunka!Számomra és a sok látogató számára igazi látványosság amelyet csak fokoz,hogy mindezt egyetlen ember építette négy évtizeden keresztül!Bátor szívvel ajánlom mindazoknak akik még nem voltak itt,hogy kerekedjenek útra és nézzék meg ez a fantasztikus mesevárat!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése