Egyre többször,egyre sűrűbben hallani,olvasni olyan híreket,hogy medvéket észlelnek Magyarországon.A macik nem ismerik a határokat és bátran átjönnek a magyar földekre is.Jellemzően az Északi-középhegységben történik a legtöbb észlelés,de látni véltek már a Balaton-felvidéken is medvét!Mégis úgy tűnik a Dunántúlon jóval kevesebb az észlelés mint az északi hegyekben.Mivel a téma a túrázókat is érintheti,ezért is kerül be a blogba most ez a bejegyzés.Magyarországon a legtöbb észlelés Nógrádban és a Bükkben történik.Most a Bükki Nemzeti park Igazgatósága adott ki egy közleményt ez ügyben.Ez kerül be most változtatás nélkül a blogba.
Medvéket már bőven észleltek Magyarországon is |
Eddig nem volt és reméljük ezután sem lesz semmi baj! |
A nagyragadozók jelenléte önmagában nem vezet konfliktushelyzetek kialakulásához. A Bükk területén élő hím medve olykor a legelő szarvasmarháktól ötven méterre táplálkozik, ahol a legelő állatállomány védelmét részben a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság által átadott villanypásztor segíti. Felhívták a területen gazdálkodók figyelmét a medve jelenlétére, és az esetleges veszélyes helyzetek kialakulásának megelőzési módjaira.
A gazdálkodók szempontjából is jelentkező probléma forrása lehet a barnamedvék akár akaratlan etetése – pl. hulladéktárolókhoz való hozzáférés, vagy az erdőbe takarmányozási céllal kihordott mezőgazdasági termények, különösen az emberi fogyasztásra már alkalmatlan élelmiszerek kijuttatása –, hiszen a táplálék csábítása mérsékelheti a medvék természetes, embertől való félelmét. Felhívták rá a figyelmet, hogy az „etetés” rendszeressége a tapasztalatok szerint a szomszédos, illetve környező országokban (pl. Szlovákia, Románia, Szlovénia, Lengyelország) is jellemző, s ez nemkívánatos konfliktusláncolatok kialakulását okozhatja.
Ezért kérünk minden társadalmi csoportot a felelős gazdálkodói magatartás betartására.
Eddig a közlemény.
A Bükk-hegység,a legvalószínűbb magyarországi medveészlelések itt vannak.Mivel kicsit messze van tőlünk kiesik kissé túrázásaink szemszögéből a hegység... |
Mi még szerencsére nem találkoztunk medvével túrázásaink történelmében.Legközelebb,vagy a legnagyobb esélye ennek a 2017-es Somoskő-Somoskőújfalu túra szlovákiai szakaszán volt Siatorsa Bukovinka közelében.Ott jártunk egy olyan helyen ahol egy héttel később medvét láttak...Tehát ha egy héttel később megyünk arra ki tudja mi történik.
Mindez és a fentebb leírtak azért senkit sem tartson vissza a túrázásoktól,vagy a Bükk bejárásától.Kicsi az esélye egy medvetámadásnak.Menjünk csoportosan nagy zajjal.Jobbat én sem tudok...
A medve nem játék! |
A medve nem játék, a medvét kerülni kell. A medvével nem kell barátkozni, bármilyen korú is legyen. A bocsok közelében nagy valószínűséggel az anya is ott van. A legtöbb konfliktus az anyamedvékhez köthető. Amennyiben medvét észlelnek, kérjük, jelezzék igazgatóságunknak az alábbi ügyeleti telefonszámon: +36 30 861-3808 – írják.
- Tegyük egyértelművé a medvék számára, hogy közeledünk: ne járjunk nesztelenül!
- Társaságban beszélgessünk!
- Egyedül járva, használjunk zajkeltő eszközt, például csengőt vagy rádiót!
- Ne használjunk fejhallgatót!
- Ha véletlenül mégis találkozunk a medvével, és az állat nem vett észre minket, akkor lehetőleg feltűnés nélkül, halkan, a medvét szemmel tartva, hátrálva távolodjunk el a helyszínről!
- Ha a medve két lábra áll, azt a jobb tájékozódás érdekében teszi.
- Ha a medve észrevesz, ne próbáljuk elzavarni!
- Ne nézzünk a szemébe!
- Ne fordítsunk neki hátat!
- Ne akarjunk elfutni, mert gyorsabb nálunk!
- Autós találkozás esetén ne hagyjuk el a járművet!
- Ne etessük!
- Ne próbáljuk közelről lefényképezni (pl. szelfizni)!
- Ha a medve közelebb merészkedik, ne provokáljuk, és ne tegyünk hirtelen mozdulatokat!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése