A Mecsekben bárhova is mész,szinte mindennek van valami legendája,mindenhez fűzödik valami jó sztori,vagy történet,monda.Nincs ez másképp a Kőlyuk esetében sem.
A híres barlangot a Mecsek középsö táján a Nagy-Mély-völgyben találjuk meg.
Tavaly volt szerencsénk itt járni.
![]() |
A Kőlyuk |
Így szól a Kőlyuk legendája:
A törökök kirabolták Mátyás budavári palotáját. Ibrahim basa a rablott kincsekkel és Mátyás könyveivel a Mecsek egyik rejtett barlangjában, talán éppen a Kőlyukban húzódott meg. Itt lakott egy aggastyán a lányával. Ibrahimnak megtetszett a lány, s hogy az apa ne legyen útjában, mindjárt megölte. A haldokló öreg halála percében megátkozta a gyilkos törököt: Ha lányomat bántani mered, semmisülj meg vele együtt! Ibrahim kinevette az átkozódó aggastyánt, a leányt pedig megragadta, s egyre beljebb vonszolta a barlangba. Ebben a pillanatban szörnyű vihar támadt, hatalmas kövek gördültek a kijárat elé. Ömlött az eső. A barlang fölött volt egy tomba, ami pillanatok alatt megtelt vízzel. A víz áttörte a barlang falát és rázúdult a benne levőkre. Megsemmisült Ibrahim basa a lánnyal együtt, s velük a sok kincs és Mátyás drága könyvei is.
![]() |
A Kőlyuk sziklái |
A Kőlyuk mint írtam a Nagy-Mély-völgy és a Zsidó-völgy találkozásánál, egy hatalmas mészkőszikla hasadékában lévő, már az 1920-as években feltárt barlang. Nem látogatható. 1987-ig a komlói vízellátást szolgálva természetes víztározónak használták. Az orfűi Vízfő-forrás vizét – szivattyúval – vízvezetéken juttatták fel a Vágoti-gerincig, ahol természetes víznyelőbe engedve jutott el az iható víz a barlangba. Innen elvezették Komlóra. Ez a rendszer a Dunától jövő vízvezeték elkészültéig működött. A barlangot a P sáv és a Z sáv jelzésű utak mentén találjuk meg.
![]() |
A Nagy-Mély-völgy egy szelete |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése