Ebben a sorozatomban a kedvenc kilátóinkkal kapcsolatos élményeink elevenednek fel és ahol természetesen bemutatom eme nagyszerű építményeket.Túrázásaim lassan negyven éve alatt számtalan kilátóban jártam,majd jártunk Gergővel együtt is.Mindig is imádtuk ezeket a csodákat,ha utunkba került egy sosem hagytuk ki,de voltak olyan túrák amelyeknek kifejezett célja volt egy-egy kilátó.
2021-ben elöször a közelmúltban is meglátogatott Sarvajc-kilátót mutatom be és megismerhetjük a névadó tragikus történetét is.Ez már a sorozat 12.-ik része!
Talán egy kicsit szokatlan helyen találjuk meg a kilátót |
Sarvajc-kilátó 2020 karácsonyán |
Az építmény furcsa formája elsőre talán szokatlannak tűnhet, de megvan rá a magyarázat: tervezésnél ugyanis figyelembe kellett venni a hely adottságait, küldönös tekintettel a szélviszonyokra. Az adott körülmények között így áll meg a legstabilabban az építmény.
A kilátó mellett található a Savaicz-kereszt, ami egy kiváló tóbíró különös-tragikus vadászbalesetének állít emléket. Történetet elolvashatjuk a helyszínen (és most is majd kicsivel lejebb). A történetet Széchenyi Zsigmond, nagy vadászírónk is elmeséli az Ünnepnapok című írásában.
Dinnyés, bár nem örvend nagy hírnévnek a Velencei-tó vonzáskörzetében, számtalan látnivalót kínál az erre járóknak. Érdemes felkeresni a Dinnyési Fertő Természetvédelmi Területet a madárvártával.
Megéri a kis kitérőt a dinnyési templomkert, mely a dombtetőn, festői környezetben áll. Innen indul a Madárdal Tanösvény, ami a Dinnyési fertő világát mutatja be egy 16 kilométeres túra keretében.
A fel/lejáró |
A kilátószint nincs túl magasan talán ha öt méter,de a szintre pihenő nélküli meredek lépcső vezet fel,ami nem is annyira a felmenetelnél,sokkal inkább lefelé enyhén balesetveszélyes!Nem árt kapaszkodni,fogódzkodni haladás közben!Csúszos időben különösen figyelmet igényel!Odafenn jó a kilátás a Velencei-tó madárrezervátumú területére.
Ezekután ismerjük meg a névadó Sarvajc Lajos tragikus történetét ami tehát a kilátó melletti kereszt mellett található táblán is olvasható (amig valami vandál tönkre nem teszi).
A kilátás |
A dinnyési Sarvajc Lajos a múlt század első harmadában tóbíróként, a tavat járó, a vizet, környezetet óvó felügyelőként dolgozott a Velencei-tavon. Élete egy kiszámíthatatlan baleset következtében ért véget. 1928. december 13-án a német nagykövetet, Hans von Schönt vitte ki a tóra, a nádasba vadászni, aki a figyelmeztetése ellenére felállt a csónakban, ahonnan egy ügyetlen pillanatban vízbe is zuhant. A tóbíró a puskája tusát nyújtotta a bajba jutott felé, hogy a fegyverrel kihúzza, de a puska elsült és a lövedék combon találta a tóbírót, aki a nagykövet minden igyekezete ellenére is gyorsan elvérzett.
A nagykövetet mindez annyira bántotta, hogy a tóbíró emlékére a balesethez közel, a parton egy kőkeresztet állíttatott, amely három méteres magasságával tájékozódási pont volt a halászemberek számára a tavon.
Széchenyi Zsigmond Ünnepnapok című könyvében egy egész fejezetet szentelt a baleset leírására és Sarvajc Lajosra.
A II. világháborúban elpusztult emlékkeresztet 2005-ben állították helyre.
Sarvajc keresztje |
Mint jeleztem a kilátónál többször is jártunk.Kétszer biztosan,talán háromszor is,de még az is lehet,hogy négyszer.Az emlékeimben mindenesetre két alkalom maradt meg tisztán,világosan:az első Gergővel és Mónival volt azon a túrán amikor Emese álmához igyekeztünk.A másik a közelmúltban az elmúlt év karácsonyán volt,amikor Zoli barátommal a Dinnyési-fertő felöl jövet álltunk meg itt,útban Agárdra.
Nem tervezünk ide a közeljövőben,de nincs kizárva,hogy jövünk még ide.
A film vége felé vagyunk a kilátónál:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése